VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ

Negarantovaná informace
Adresa:Náměstí 7, 757 01 Valašské Meziříčí
Telefon:+420 571 674 111
Fax:+420 571 611 043
Email:aubrechtova@muvalmez.cz
WWW:http://www.valasskemezirici.cz
GPS:49°28'16,160"N, 17°58'13,890"E
Odpovědná osoba:Jiří Částečka, starosta
Pro detail klikni (ortofotomapa)

Valašské Meziříčí leží na soutoku řek Rožnovská a Vsetínská Bečva. Město leží obklopené Moravskoslezskými Beskydami, Vsetínskou vrchovinou a Hostýnskými vrchy. Jižně od Nového Jičína, západně od Frenštátu p. Radhoštěm a Rožnovem p. R. Na levém břehu Rožnovské Bečvy vzniklo Meziříčí, na pravém obec Krásno, které se spojily až ve dvacátém století ve Valašské Meziříčí. Ve městě je dodnes zachována tradice sklářské výroby a tkaní gobelínů.

Město sousedí s obcemi Zášová, Jarcová, Bystřička, Branky, Lešná, Hostašovice, Mořkov. Městem protéká řeka Rožnovská a Vsetínská Bečva, které se zde stékají.

Status: město
Celková výměra: 5481 ha
Počet obyvatel: 22449 (k 1.1.2016)
Okres: Vsetín
Obvody, části: Bynina, Hrachovec, Juřinka, Lhota, Podlesí
Střední nadmořská výška: 305 m n. m.
Je členem: Sdružení pro rozvoj regionů Valašskomeziříčska - kelečska a Rožnovska, Mikroregion Valašskomeziříčsko - kelečsko, Svaz měst a obcí České republiky, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

HISTORIE MĚSTA

Vzniklo na samém konci 13. století. První zmínka o něm je z roku 1377, kdy se nazývá Schönstadt - Krásné město, od konce 14. století se používá jméno Meziříčí, odvozené od polohy mezi řekami. Málokdo kromě místních obyvatel ví, že město vzniklo spojením dvou původně samostatných celků - města Meziříčí a městečka Krásno. Stalo se to v době historicky nedávné, v r.1923. Od té doby se používá dnešní název.
Přes četné válečné pohromy si město uchovalo starobylý ráz, jeho historické jádro bylo vyhlášeno památkovou zónou.
V roce 1871 zde bylo založeno vůbec první gymnázium na Valašsku. Do roku 1909 byly postupně zřízeny dřevařská škola, košíkářská škola, učitelský ústav, dívčí gymnázium a gobelínová škola. Z tohoto důvodu bylo Valašské Meziříčí v minulém století nazýváno Valašskými Aténami.

Od roku 1990 je město partnerským městem holandského města Bussum, v r. 1998 navázalo partnerství se slovenským městem Čadca a jedná se o partnerství se slovenským městem Šala, v r. 2001 byla podepsána smlouva o spolupráci s černohorským městem Budva.

PAMÁTKY, ZAJÍMAVOSTI

Dominanta města – obnovený zámek Žerotínů. Náměstí s renesanční budovou radnice, měšťanským domem U Apoštolů a morovým sloupem. Empírový zámek Kinských a nedaleká krásenská radnice. Z církevních památek farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Jakuba a dřevěný kostel Nejsvětější Trojice s lapidáriem (otevřen pouze v červenci a srpnu).

KULTURA

Kulturní vyžití zajišťuje DDM, muzeum, int. kavárna, kino Svět, Městská knihovna, Galerie KZ, videopůjčovny, čajovny, Galerie na Mostní, Kulturní zařízení města a kluby.

SPORT, TURISTIKA

Ve městě jsou atletické dráhy, dětské doprav. hřiště, Fit centrum, fit cluby, hřiště, kuželny, letní stadion, loděnice Mikoláše Alše, koupaliště, minigolf, posilovny, sauna, sport centrum - bazén, střelecký klub, taneční studio, tenis, zimní stadion.

UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ

Ve městě je spousta příležitostí k ubytování a strávení času příjemně u jídla a pití v místních restauracích, kavárnách a čajovnách.

DOSTUPNOST

Valašské Meziříčí je nejdůležitějším silničním a železničním uzlem okresu Vsetín.

  • Silniční spojení: silnice č. 57 (Vsetín - Valašské Meziříčí - Nový Jičín), mezinárodní silnice E442
  • Autobusová doprava: zajišťovaná MHD
  • Železniční doprava: trať č. 280 Hranice na Moravě-Střelná (a zpět)
    trať č. 281 Valašské Meziříčí-Rožnov pod Radhoštěm (a zpět)
    trať č. 303 Kojetín-Valašské Meziříčí (a zpět)
    trať č. 323 Ostrava-Valašské Meziříčí (a zpět)